GAPS

Nutriční program pro některé moderní nemoci

Odkazy


Na mojí ceste ke GAPS mě insipirovalo mnoho knih, diet a léčebných metod. Jedním z důležitých mylníků bylo, když jsem se seznámil s prací amerického zubaře Weston A. Price, který si již na začátku 20.století všiml, že jeho pacienti mají postupem času více kazů. Pojal podezření, že za za tuto změnu je odpovědný odklon od tradiční stravy a konzumace průmyslově zpracovaných potravin. Rozhodl se, že procestuje svět a bude zkoumat stravování kultur, které ještě používaly ve své kuchyni potraviny, jež používaly po staletí i jejich předci. A došel k velmi překvapivým závěrům: lidé z těchto tradičních kultur neměly například téměř žádné kazy. Více o práci Weston A. Price najdete třeba na www.wapf-praha.cz.

Dílu Dr. Price jsou věnovány i stránky www.vyzivujicitradice.cz. Jejich autorce, Věře Dudmanové, vděčím za to, že jsem se s GAPS seznámil. Byl to právě její článek na těchto stránkách, díky kterému jsem se o GAPS dozvěděl.

A ještě několik dalších odkazů, které pro mě byly důležité:

 • www.zivakultura.cz - jediný další český web, který se věnuje problematice Gaps. Našel jsem zde mnoho praktických informací, které mi usnadnili přechod na Gaps.
 • www.cuketka.cz - tento recept na výrobu domácího kvašeného zelí si nemůžu vynachválit. Díky němu se kvašené zelí a další zelenina staly každodenní součástí mojí stravy.

 • www.biofarma.cz


 • Anglicky
  www.gapsdiet.com
  www.gaps.cz
  www.doctor-natasha.com
  www.badenlashkov.com
  www.westonaprice.org/